9.2K
3. Ice
Do you buy bags of ice instead of using the ice your refirgerator makes or freezing your own ice cubes? If you buy 1 bag of ice a week for roughly $3, you’re spending over $150 a year on ice that you can make yourself. Go out and buy the ice cube trays and freeze you’re own ice or use the ice from your fridge. Every little bit of savings counts.